Czy wiesz, że....

W drugiej połowie XV wieku miała miejsce bitwa pomiędzy mieszkańcami dzisiejszego Świdwina i Białogardu. Trudno w to uwierzyć, ale powodem konfliktu była krowa oddana na przechowanie na czas zimy pewnemu gospodarzowi ziemi białogardzkiej.

Gdy nastał czas zwrotu zwierzęcia nowy opiekun zwlekał z oddaniem nie swojej własności. Pokrzywdzony zebrał sąsiadów i zdecydował się na odebranie krowy siłą, przy okazji zabierając kilka sztuk bydła więcej.  W odwecie chłopi z Białogardu najechali na Niemierzyno (Gmina Świdwin) i zrabowali znaczną część pogłowia bydła. Zatarg w efekcie końcowym przerodził się w sporą bitwę mającą miejsce 15 lipca 1469 roku w której zginęło trzystu mężczyzn, a ok. stu zostało wziętych do niewoli. W pięćsetną rocznicę wydarzenia, w 1969 roku odbyły się upamiętniające zawody sprawnościowe pomiędzy mieszkańcami obydwu miast. Turniej rozgrywany jest rokrocznie, na przemian w Białogardzie i Świdwinie.  Wszystkie konkurencje nawiązują do średniowiecza. Zawodnicy muszą zmagać się m.in. ze ścinaniem toporem drewnianego niedźwiedzia, rzutem toporem do celu, czy strzelaniem z kuszy i łuku. Zwycięska drużyna dostaje trofeum w formie krowich rogów, którymi może cieszyć się przez okres roku, do czasu kolejnej bitewnej potyczki. Zwieńczeniem turnieju jest wielki festyn podczas którego serwowane jest piwo ze Świdwina oraz wołowina dostarczana przez mieszkańców Białogardu.
W 2006 roku „Bitwa o Krowę” została nagrodzona nominacją w kategorii produkt turystyczny województwa zachodniopomorskiego. Takie wyróżnienie zostało przyznane tylko trzem wydarzeniom w skali województwa.

Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego