Wołowina zapomniana, czyli przepisy z notatnika babuni

Dobre, smaczne i wysokiej jakości produkty nie od dziś kojarzone są z Polską – krajem docenianych na całym świecie tradycji kulinarnych, w które zawsze doskonale wpisywała się wołowina. Jeszcze w latach 80. i 90. jej przyrządzenie wiązało się z długotrwałym procesem przyprawiania i duszenia tak, aby wydobyć z mięsa niskiej jakości odpowiednią soczystość i kruchość. Dziś sytuacja zmieniła się, a konsumenci coraz częściej sięgają po sprawdzone mięso z certyfikatami jakości, które jest gwarancją kulinarnego sukcesu. Taką właśnie gwarancją dla konsumenta jest zawsze dobra wołowina z certyfikatem Quality Meat Program.

Wołowina QMP - zawsze dobra
Wołowina od lat gości na polskich stołach. Niegdyś uznawana była za produkt luksusowy, serwowany jedynie przy okazji świąt, a jej przygotowaniu, towarzyszył szereg zabiegów wydobywających odpowiedni smak i miękkość. Powodem długotrwałej obróbki kulinarnej była niska jakość dostępnego mięsa, wynikająca z przeznaczenia bydła najpierw na produkcję mleka, a dopiero w drugiej kolejności na mięso. Dziś sytuacja na rynku wołowiny uległa diametralnej zmianie. Zasób wiedzy na temat optymalnych warunków hodowli bydła, jest zdecydowanie większy, co z kolei sprawia, że klienci oczekują produktów wysokiej jakości i pewności kulinarnego sukcesu. Taką gwarancje daje konsumentom system certyfikacji wołowiny Quality Meat Program. Dzięki rygorystycznym normom produkcji, uzyskuje się mięso wyjątkowo kruche, soczyste,
o niepowtarzalnym smaku, mogące zadowolić największych koneserów.
 

Z kart polskiej historii
Informacje o gustach kulinarnych naszych przodków są alternatywnym sposobem na poznanie historii. Stanowią dobrą inspirację do przygotowania posiłków lub urozmaicenia codziennych przepisów. Wbrew utartemu stereotypowi, w starych książkach kucharskich, trudno jest odnaleźć schab panierowany w bułce tartej, podawany z ziemniakami, czy też kotlet mielony - na staropolskich stołach najczęściej gościła dziczyzna, wołowina i drób. Wśród dawnych przepisów można odnaleźć takie, w których wołowina zachwyci prostotą przyrządzenia i oryginalnym smakiem. Aby osiągnąć jednak pełnie kulinarnego sukcesu, najlepiej wykorzystać wołowinę z certyfikatem QMP. Nowoczesne standardy produkcji mięsa doskonale współgrają z wieloletnią tradycją staropolskich przepisów. Jednym z przepisów wartym wypróbowania jest polędwica po napoleońsku z książki autorstwa Marii Ochorowicz-Monatowej z 1913 roku. Przepis jest wyjątkowo łatwy do przyrządzenia - mięso należy umieścić w naczyniu żaroodpornym, wcześniej wysmarowanym tłuszczem i obłożyć ją potartymi warzywami (wedle uznania) i plastrami cebuli. Na wierzch przyprawić tymiankiem, pieprzem i skórką cytrynową. Piec w piekarniku, co jakiś czas polewając wcześniej przygotowanym własnym sosem. Gdy wołowina jest już na wpół upieczona, należy obsypać ją mąką, dodać garść suszonych kaparów i polać śmietaną. Całość dalej piec, aż pieczeń będzie miękka i soczysta. Gotową polędwicę można podawać pokrojoną w cienkie plastry, przekładaną upieczonymi wcześniej ziemniakami.
 

Przepisy ze staropolskiej kuchni
Podczas rozmyślań, jakimi daniami zachwycały swoich domowników nasze prababki, warto sięgnąć także do staropolskiej książki kucharskiej Teresy Twarowskiej z 1873 roku i zaczerpnąć kulinarnej inspiracji wprost z XIX wieku.

Kawał surowej pieczeni wraz z cebulą usiekać, osolić, opieprzyć i wbiwszy 2 całe jaja, wymieszać dobrze. Zrobić z tego dwa placki pół cala grube, na które włożyć i rozciągnąć trochę cieniej kwaśnej kapusty, tak ugotowanej i słoniną omaszczonej jak do jedzenia, zwinąć w wałki i włożyć w rądel wraz z żyłami czyli okrawkami pozostałemi od mięsa. Podłożyć łyżkę masła, przykryć drugim rądlem i dusić; gdy się zarumienią, zasypać mąka i jeszcze przyrumienić, a potem wlać wody, a gdy się to wygotuje, zalać śmietaną gęstą, trochę znowu podgotować, a wyjąwszy owe wałki pokrajaćw talerzyki, ułożyć na półmisku i polać przecedzonym przez sito sosem. (źródło:Twarowska Teresa, Gospodyni polskiej kuchni, czyli Poradnik dla niewiast obejmujący przepisy kuchenne wypróbowane i różne sekreta gospodarskie poprzedzone wstępem o porządku domu, Warszawa, 1873, s. 66.)

Połączenie staropolskiej prostoty dań i wybornego mięsa wołowego QMP sprawia, że wspaniałą, dawną polską kuchnię połączyć możemy z współcześnie selekcjonowanym, wysokojakościowym mięsem. Ten wspaniały kuchenny majstersztyk warto przygotować samodzielnie w domu!